Dry brushing: (nejen) naše nová obsese
Dry brushing neboli „suché kartáčování těla“ je formou exfoliace, která se v mnoha kulturách používá již po několik staletí. Mechanické působení suchého kartáče na kůži má mnoho výhod: je to skvělé energizující a očistné ošetření, které zvyšuje krevní oběh a rozjasňuje pokožku; vylučuje mrtvé, dehydratované buňky, čímž stimuluje buněčný obrat a umožňuje lepší absorpci produktů; dočasně vyplňuje pokožku mikroskopickým otokem a snižuje tak výskyt celulitidy; je ideálním pomocníkem při jakékoliv očistě, neboť pomáhá vyplavovat toxiny z těla.
Tento rituál stimulace pokožky byl používán v několika kulturách od ajurvédy (systém alternativní medicíny s historickými kořeny na indickém subkontinentu) až po starověké Egypťany, Římany a tradiční čínskou medicínu.
Finský odborník na výživu a naturopatický lékař Dr. Paavo Airola popularizoval dry brushing tak jak ho známe dnes před 30 lety. Zdůraznil jeho funkci pro zlepšení krevního oběhu, a také jeho benefity pro revitalizaci většiny našich orgánových systémů v těle. Dr. Airola zpopularizoval exfoliaci těla různými způsoby, do kterých řadil i suroviny a nástroje jako je písek, tyčinky a další.
NĚCO MÁLO Z HISTORIE
STAROVĚKÝ EGYPT
Staří Egypťané byli průkopníky mimořádných kosmetických rituálů. Říkalo se, že používali techniku suchého kartáčování již tisíce let nazpět. K exfoliaci používali přírodní enzymy z kyselého mléka a vína pro měkkou a pružnou pokožku.
ÁJURVÉDA
Ájurvéda je více než 5 tisíc let starý holistický systém zdravotní péče v Indii. Ájurvédské kartáčování za sucha, nazývané garshana (vyslovováno gar-shun-uh), bylo používáno ke stimulaci krevního oběhu a metabolismu. Garshana se tradičně dodnes provádí pomocí hrubých hedvábných nebo lněných rukavic, ačkoli mnozí dávají přednost použití přírodního kartáče na tělo.
ČÍNSKÁ MEDICÍNA
Tradiční čínské suché kartáčování používá sušená vlákna tykvového ovoce zvaného hedvábný squash, běžně známý jako loofah neboli „lufa“. Zevně lze lufu použít samostatně nebo ve směsi se sezamovým olejem k odstranění odumřelé kůže a stimulaci krevního oběhu i metabolismu.
ŘECKO A ŘÍM
Staří Řekové a Římané používali strigily (bronzový nástroj se zakřivenou čepelí) s olivovým olejem, aby odstranili nečistoty, pot a olej před tím, než se šli vykoupat. Slavný starověký lékař a myslitel Aristoteles, otec medicíny, byl jedním z největších fanoušků právě těchto strigilů. Mnoho lidí v těchto dobách bylo se svými strigily dokonce i pohřbeno.
Jak na správné kartáčování?
1) RÁNO A NASUCHO
Jak název napovídá, začínejte vždy na suché pokožce. Nejlepší čas na dry brushing je ráno těsně před sprchou. Zařaďte rituál jemně 2x týdně a nechte svou pokožku, aby si na nový druh mechanické masáže zvykla. Jak se bude vaše pokožka postupně přizpůsobovat, můžete začít kartáčovat každé ráno. Mělo by být provedeno tak hrubě a tvrdě, jak vám to jen bude vyhovovat. Ale dejte si vždy pozor na pihy, jizvy a otevřené rány vitz bod 3).
2) ZAČNĚTE OD SPODA
Ve starověké technice je kůže obvykle kartáčována směrem k srdci, počínaje nohama a rukama a postupným kartáčováním směrem k hrudi. Začněte na nohou a pokračujte směrem k hlavě. Vždy vysušte kartáč podle pokynů svého srdce. Na břiše a kloubech provádějte krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček. Pokračujte dlouhými tahy od paží a nohou směrem k srdci.
3) NA OBLIČEJ RADĚJI ROLLER
Nikdy si nekartáčujte pokožku, která je poškozená (tj. řezné rány, akné, spáleniny od slunce, boláky atd.). Nečistěte si oblasti zarudnutí, zánětu nebo infekce. Pokud dojde k podráždění nebo zanícení pokožky, s kartáčováním na chvíli přestaňte a dejte si od něj několik dní pauzu – a rozhodně NEPOUŽÍVEJTE kartáč na obličej!
4) NEZAPOMEŇTE NA NÁSLEDNOU HYDRATACI
Po provedení dry brushingu je pokožka čistá a póry jsou otevřené, díky čemuž se pečující produkt může dostat hlouběji do pokožky. Následujte každý rituál kartáčování hydratačním tělovým olejem nebo krémem. Pokožka je po kartáčování zároveň vysušená a potřebuje výživu.
LINK NA NÁVOD PŘÍMO OD JOANNY: